ikonka
Cotygodniowy przegląd szachowy (27) w Radiu Plus Gryfice

Cotygodniowy przegląd szachowy (27)

na świecie

• W norweskiej miejscowości Tromso, znajdującej sie za kołem podbiegunowym, trwają rozgrywki Szachowego Pucharu Świata. Wśród 128. zawodników grało 3 Polaków: Radosław Wojtaszek, 19. letni Dariusz Świercz oraz 15. letni  Jan Krzysztof Duda.

W pierwszej rundzie odpadli dwaj Polacy: Jan Krzysztof Duda i Radosław Wojtaszek. W drugiej rundzie z pucharem pożegnał się Dariusz Świercz, który przegrał z numerem czwartym na świecie – Rosjaninem Aleksandrem Griszczukiem.

Do półfinałów awansowali trzej Rosjanie: Vladimir Kramnik, 23. letni Dmitry Andreikin, i 26. letni Evgeny Tomashevsky oraz Francuz 23. letni Maxime Vachier-Lagrave. O ile awans do półfinału byłego mistrza świata – Vladimira Kramnika - nie jest niespodzianką, o tyle pozostali półfinaliści – to sensacja.

• W  holenderskiej miejscowości Haarlem trwa arcymistrzowski turniej kołowy z udziałem koszalinianina, mistrza międzynarodowego, Marcela Kanarka.  Po ośmiu rundach nasz szachista był bliski zwycięstwa w całym turnieju i zdobycia normy arcymistrzowskiej. Niestety, porażka w ostatniej rundzie zepchnęła Marcela na miejsce tuż za podium. Turniej wygrał holenderski arcymistrz Erwin L'Ami.

• W Wiedniu był rozgrywany turniej open, w którym grał czołowy polski junior Kacper Drozdowski. Wśród 400. zawodników Kacper miał 25. numer startowy. Polak spisał się wspaniale, zajął miejsce 7., mając tyle samo punktów, co zwycięzca, rosyjski arcymistrz – Stanisław Nowikow.

• Były Mistrz Europy oraz dwukrotny Mistrz Polski, arcymistrz Bartłomiej Macieja, oprócz profesjonalnej gry w szachy, pracuje ze studentami na Teksańskim Uniwersytecie w Brownsville. Polak otrzymał tytuł  Eksperta Miesiąca, a celem jego pracy jest udana szachowa rywalizacja z najlepszymi uczelniami w USA.

w kraju

• W Polanicy zakończył się najbardziej znany w Polsce turniej szachowy – 49. Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. Akiby Rubinsteina.

Turniej arcymistrzowski wygrał Wojciech Moranda. W turnieju B tryumfował 20. letni Rafał Kowalczyk z LKS Park Starzenice, przed Pawłem Kowalczykiem z Wałbrzycha i Ukraińcem Vladyslavem Tibą. Szczecinianin – Adam Czuchnicki z Pałacu Młodzieży – zajął 12. miejsce wśród 38. rywali.

W turnieju C najlepszym szachistą okazał się stary mistrz – 66. letni bydgoszczanin - Julian Gralka  – który wyprzedził mistrza międzynarodowego – Zbigniewa Szymczaka z Działdowa – i Kazimierza Zowadę z Jaworzna. 65. letni szczecinianin – Jan Czuchnicki – zajął 11. miejsce.

•  W Dąbkach (niedaleko Darłowa) trwają XIII Ogólnopolskie Igrzyska Szkolne. W zawodach uczestniczy 12. letni junior UKS Szach Gryfice – Jakub Kubiak – który gra w grupie klas V-VI.

W zeszłym roku Kuba grał w grupie klas III-IV i zajął w niej I miejsce. W tym roku gryficzanin również należy do faworytów.

Po 6. rundach Kuba zajmuje 2. miejsce, mając pół punktu mniej od lidera - Szymona Gaja z Rzeszowa.

w regionie

• W  Rewalu trwa XVII Międzynarodowy Festiwal Szachowy - Konik Morski Rewala 2013. W ramach festiwalu są rozgrywane 4 turnieje szachów klasycznych, turniej szachów szybkich, turniej szachów błyskawicznych, turniej szachów Fischera, turniej szachów Polgara i symultana szachowa.

W zawodach uczestniczą gryficzanie: Kacper Karwowski i Tobiasz Smal, którzy grają w silnym turnieju A. Na grę w turnieju C zdecydował się Kamil Puszkarek z UKS Szach Gryfice.

W turnieju A gryficcy juniorzy grają z numerami 44 i 45 wśród 52. uczestników. Nie należą więc do faworytów, ale raczej do grona dostarczycieli punktów. Ale nie jest tak źle.

Na rundę przed końcem turnieju  Kacper Karwowski, zajmuje 24. miejsce, a Tobiasz Smal jest 50.

W turnieju C, po 6. rundach Kamil Puszkarek zajmuje 9. miejsce.

Gryficcy szachiści uczestniczyli też w innych zawodach festiwalu.

W turnieju Szachów Polgara (to zupełnie inne szachy) wspaniale spisał się Kacper Karwowski, który zajął 2. miejsce, dając się wyprzedzić jedynie arcymistrzowi Jurijowi Zezulkinowi. Tobiasz Smal był 9. Grało 30. szachistów.

W turnieju Szachów Fischera (w których figury są ustawione losowo) grał tylko Tobiasz Smal, który zajął 20. miejsce wśród 42. rywali. Wygrał mistrz międzynarodowy Kamil Stachowiak, a drugi był arcymistrz Bartłomiej Heberla.

W Turnieju Kloca (to taki szachowy debel) Tobiasz Smal grał w parze z kołobrzeskim kolegą – Maciejem Wąciorem. Wśród 21. par, para gryficko-kołobrzeska zajęła 8. miejsce.

• W sobotę. 7 września w Szczecinie odbędzie się 10. turniej z. organizowanego przez UKS Szach Gryfice, cyklu Grand Prix Wybrzeża. Tydzień później, w niedzielę 15. września 11. turniej cyklu będzie rozegrany w Świnoujściu.